۵ اشتباه بزرگ صاحبان کسب و کارها در اینستاگرام

بازاریابی شبکه های اجتماعی، یکی از موثرترین روشهای بازاریابی در دنیای امروزی است. اینستاگرام، یک فرصت ارزشمند برای مشاغل مختلف است تا از طریق آن بتوانند محصولات و خدمات خود را به طیف وسیعی از کاربران شبکه های اجتماعی، معرفی کنند.

این فرصت گر چه بسیار ارزشمند است، اگر به درستی از آن استفاده نکنید، نتیجه ی مطلوب را نمیگیرید. افرادی که به دنبال تبلیغ و بازاریابی کسب وکار خود در اینستاگرام هستند، معمولا این اشتباهات را تکرار میکنند.

اینستاگرام بیش از یک میلیارد کاربر دارد؛ به همین دلیل، یک بستر فوق العاده برای بازاریابی است که کسب وکارها باید به آن توجه ویژهای نشان دهند. با وجود محبوبیت این شبکه اجتماعی در بین مردم، بعضی از کسب وکارها نمیتوانند از این فرصت، برای معرفی خود و کسب درآمد بیشتر، به نحو  احسن استفاده کنند. چه عاملی باعث میشود که یک کسب وکار در بازاریابی با اینستاگرام موفق باشد و کسب وکار دیگر، این فرصت را از دست بدهد؟

۵ اشتباه بزرگ در استفاده از اینستاگرام برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی

با وجود تنوع شبکه های اجتماعی در دنیای امروزه، برای کسب وکارها بسیار سخت است که شبکه ی اجتماعی مناسب خود را پیدا کنند و تلاشهای خود را روی آن مترکز کنند. قبل از هر چیز باید بررسی کنید که آیا شبکه اجتماعی مورد نظر شما، برای تبلیغ کسب وکارتان مناسب است یا خیر و آیا میتواند بازگشت سرمایه ی قابل توجهی به دنبال داشته باشد؟

آیا اینستاگرام برای کسب وکار شما مناسب است؟

این نکته را فراموش نکنید که اینستاگرام برای همه ی انواع کسب وکارها مناسب نیست. در مجموع، اینستاگرام، یک شبکه ی اجتماعی مبتنی بر سبک زندگی است و برای کسب وکارهایی مناسب است که بتوانید آن را از طریق تصاویر زیبا و جذاب، تبلیغ کنید مثلا مد، زیبایی، محصولات مختلف مرتبط با سبک زندگی و سفر.

البته اگر کسب وکار شما متناسب با فضای اینستاگرام نیست، به این معنا نیست که نمیتوانید از این فرصت برای معرفی خود استفاده کنید. برای آشنا کردن دیگران با برند و فعالیتهای خود، میتوانید یک پیچ اینستاگرام عالی داشته باشید ولی توقع افزایش درآمد و تحول اساسی در کسبوکار خود نداشته باشید.

اگر کسب وکارتان با فضای اینستاگرام همخوانی دارد ولی هنوز نتوانسته اید نتیجه ی مطلوب را از بازاریابی در اینستاگرام کسب کنید، احتمالا یکی از اشتباهات زیر را انجام میدهید:

۱. قرار ندادن لینک در تصاویر

قبلا یکی از ویژگی های منفی اینستاگرام، این بود که نمیتوانستید برای محصولاتی که معرفی میکنید، لینک خرید بگذارید و اینستاگرام به شما اجازه نمیداد که لینک قابل کلیک کردن در تصاویر و پستهای خود قرار دهید. ولی اخیرا ابزار جدیدی به اینستاگرام اضافه شده است که با کمک آن میتوانید محصولات را با لینک خرید تگ کنید. با این کار، مشتریان شما به راحتی از عکس محصول، به صفحهی خرید آن هدایت میشوند.

۲. ایجاد مراحل زیاد برای دسترسی به محصول

ممکن است پستهای خوبی برای پیجتان تهیه کرده باشید، محصولات را تگ کرده باشید و از هشتگ های مناسب، استفاده کرده باشید ولی آیا با وجود همهی اینها، مشتری به راحتی میتواند محصول موردنظرش را پیدا کند و برای خرید آن اقدام کند؟ یکی از مهمترین قوانین فروش آنلاین، این است که تمام مراحل خرید، از جمله کلیک کردن روی محصولات، انتخاب آنها و پر کردن فرمها، بسیار ساده و سریع باشد تا مشتری را خسته و ناامید نکند.

فراموش نکنید که اینستاگرام، یک شبکه ی اجتماعی مبتنی بر موبایل است. یعنی اکثر بازدیدکنندگان آن از طریق گوشی موبایل به اینستاگرام سر میزنند بنابراین معمولا صبر کمتر و صفحات کوچکتری دارند. اگر نمیخواهید مشتری را از دست بدهید، باید روندی ساده و سریع برای خرید در نظر بگیرید. مشتری باید بتواند محصولات را به راحتی در پیج شما پیدا کند.

اثرات مثبت رپورتاژ آگهی
بیشتر بخوانید

۳. خرید فالوور فیک

شروع کردن یک پیج با ۵۰ فالوور و تلاش برای رساندن تعداد فالوورها به هزار یا ده هزار دنبال کننده، بسیار سخت و نا امیدکننده است. ممکن است بعد از چند روز تلاش، تعداد آنها افزایش پیدا کنند ولی به نظر میرسد که دستیابی به فالوررهای زیاد، یک عمر زمان میبرد! به همین دلیل، بسیار از کسب وکارها به این فکر میکنند که فالوور فیک یا دنبال کننده ی غیرواقعی بخرند و این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که کسبوکارها در اینستاگرام انجام میدهند.

چرا این کار اشتباه است؟

اول از همه اینکه هر کاربر اینستاگرام که از این شبکه زیاد استفاده میکند، به سرعت میفهمد که دنبال کننده های شما واقعی نیستند. مثلا پیجی را تصور کنید که ۱۰ هزار فالور دارد ولی پستهای آن فقط ۱۰ لایک میگیرد. کاملا واضح است که این پیج، فالوور غیرواقعی خریده است و این کار، تاثیری به شدت منفی در اعتبار برند شما دارد.

علاوه بر این، شما بابت فالوورهایی هزینه میکنید، که وجود خارجی ندارند. یعنی ممکن است لایک بگیرید و آمار و ارقام پیجتان را بالا ببرید ولی آنها مشتری واقعی نیستند و هرگز از شما خرید نمیکنند.

همچنین، اگر اینستاگرام بفهمد که فالوور خریدهاید، ممکن است شما را شادوبن (shadowban) یا منع نامحسوس کند. یعنی هشتگ هایی که میزنید از دید عموم، مخفی میکند و فقط فالوورها شما میتوانند آنچیزی را که پست میکنید ببینند.

اگر توسط اینستاگرام شادوبن شوید، بسیار سخت است که دوباره اکانت خود را به حالت اول برگردانید و اینستاگرام را متقاعد کنید که این محدودیت را رفع کند. ممکن است مجبور شوید که اکانت دیگری بسازید و همهچیز را از صفر شروع کنید. هرگز فالوور اینستاگرام نخرید.

تبدیل کردن ۱۰۰ فالورر به ۱۰ هزار فالوور، تلاش و صبر زیادی نیاز دارد و یکشبه امکانپذیر نیست. اگر میخواهید یک شبه به ۱۰۰ هزار فالوور برسید، ناامید خواهید شد و حتی ضرر مالی هم متحمل میشوید. برای رسیدن به فالوور واقعی و تعداد بالا، باید محتوای خوبی تولید کنید و مخاطبان را تشویق به مشارکت در پیج کنید. از آنها بخواهید کامنت بگذارند و دوستان خود را به پیج شما دعوت کنند. مطمئن باشید که با این روشها، کمکم در عرض چند ماه به تعداد قابل توجهی فالوور واقعی دست پیدا میکنید که برای کسب وکار شما بسیار اهمیت دارد.

۴. تاکید به خرید

اینستاگرام یک پلتفرم مرتبط با سبک زندگی است و مردم برای سرگرمی و آشنایی با سبک زندگی افراد، از آن استفاده میکنند. بنابراین، بیشتر از آنکه جایی برای فروش باشد، برای معرفی و اطلاع رسانی است. یکی از اشتباهاتی که صاحبان مشاغل در اینستاگرام انجام میدهند این است که همه ی پستهای پیجشان در مورد فروش محصولات است.

بد نیست که گاهی محتوای جالب و مفیدی برای دنبالکنندههای خود تهیه کنید. برایشان مسابقه و سرگرمی در نظر بگیرید. عکسهایی از پشت صحنهی کسبوکارتان به اشتراک بگذارید.

۵. استفاده نکردن از استوری اینستاگرام

یکی از اشتباهات صاحبان کسب وکارها، این است که به اندازهی کافی از استوری اینستاگرام بهره نمیبرند. با استفاده از استوری اینستاگرام میتوانید ارتباط خود را با دنبالکنندهها حفظ کنید. درست مثل مورد قبل، استوریهایتان نباید همیشه در مورد فروش محصولات باشند. با استوری های خود لبخند به لب دنبال کننده ها بیاورید یا کمپین های تبلیغاتی خود را یادآوری کنید.

با اجتناب از این ۵ اشتباه بزرگ، میتوانید از اینستاگرام به عنوان یک ابزار عالی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

5/5 ( 3 نظر )
برچسب‌ها, , , , ,

تیم ایده ال

بهترین آموزش های تولید محتوا

مشاهده پروفایل

4 دیدگاه برای “۵ اشتباه بزرگ صاحبان کسب و کارها در اینستاگرام”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرای صدای گرم شما هستیم. برای ارتباط و مشاوره، با ما در تماس باشید:۷ ۴ ۵ ۴ ۸ ۲ ۲ ۲ ۱ ۲ ۰

درباره ما

محتوا ایده ال بزرگترین مجموعه تولید محتوا که شامل تولید محتوای شبکه های اجتماعی تولید محتوای ویدیویی, استراتژی تولید محتوا, مشاوره تولید محتوا, تولید محتوای سایت, تولید محتوای صوتی و پادکست, تولید محتوای نشریات و مجلات, مشاوره در حوزه مارکنیگ است .

ارتباط با ما

  • تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۲۲۲۸۴۵۴۷
  • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۹۱۵۴۸۶۶۲۳
  • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۱۰۵۲۳۷۸۶۷

اعتبار ما، افتخار ماست

ای نماد ستادساماندهی سرآمد