ویژگی های یک پادکست خوب چیست؟

این روزها استفاده از پادکست، مورد توجه قرار گرفته است. در دنیای مدرن امروزی، بخش زیادی از وقت ما در ترافیک، اتوبوس، مترو ومیگذرد. بهترین راه برای استفاده از این وقتهای مرده، گوش دادن به پادکست است. به همین دلیل است که این روزها، پادکست به یکی از محتواهای محبوب تبدیل شده است. اما، یک پادکست خوب چه ویژگیهایی دارد؟

اگر قصد دارید برای وبسایت، کانال یا پیج خود پادکست تولید کنید، حتما این نکات را در نظر بگیرید. البته بدانید که هیچ فرمول جادویی برای تولید پادکست عالی وجود ندارد. اما این ویژگیها، باعث میشود که پادکست، ارزش و عیار بیشتری پیدا کند.

ویژگیهای پادکست خوب

ثبات در انتشار پادکست

اگر قرار است پادکست هفتگی داشته باشید، حتما طبق برنامه پیش بروید و حتی یک هفته هم آن را عقب نیاندازید. مخاطبان شما روی پادکستها حساب می کنند و هر هفته در موقع مقرر، منتظر آن میمانند. با برنامهریزی دقیق، احترام مخاطبانتان را حفظ میکنید و تاثیر مثبتی در نگرش آنها میگذارید.

انتخاب موضوع مناسب

برای تولید پادکست، موضوعاتی را انتخاب کنید که قابلیت نقل داستان داشته باشد. فرقی نمیکند که این پادکست در قالب روایت باشد یا به شکل گفتوگوی دو نفره. باید موضوع و محتوایی انتخاب کنید که جای بحث کردن داشته باشد. بتوانید آن را شرح و بسط بدهید و در یک کلام، ارزش پادکست ساختن داشته باشد.

استفاده از تجهیزات مناسب و صدای باکیفیت

هیچکس دوست ندارد به پادکستی گوش بدهد که صداهای ناهنجار و نامناسب در آن به گوش میرسد. برای تهیهی پادکست باید وقت بگذارید و پادکستی باکیفیت تولید کنید. اگر نیاز است، تجهیزات باکیفیت و لازم برای این کار را تهیه کنید. گویندههای خوشصدا و مسلط انتخاب کنید. اگر خودتان از پس این کارها بر نمیآیید، از کسی بخواهید تا به شما کمک کند. یا این کار را به فریلنسرها بسپارید.

فراهم کردن مخاطب

باید تا جایی که میتوانید، مخاطبان بیشتری برای پادکستهای خود پیدا کنید. این کار را میتوانید از طریق معرفی در پادکستهای معروف انجام دهید. یا اینکه مهمان پادکستهای دیگر شوید. برای تبلیغ محتوای پادکست خود، باید از کانالها و پادکستهایی با موضوع مشابه استفاده کنید. البته برای معرفی خود در پادکستهای بیربط، نترسید. به هر حال آدمها سلایق متفاوتی دارند.

ایجاد تنوع

پادکستهای متنوع تولید کنید. لازم نیست همهی آنها به یک شکل و در یک قالب باشند. گاهی پادکست روایی داشته باشید و ماجرا، داستان یا اخباری را روایت کنید. گاهی برنامههای گفتوگو با یک مهمان را در نظر بگیرید. از دو گوینده به جای یک گوینده استفاده کنید. دست شما برای تولید پادکستهای متنوع، کاملا باز است.

مشارکت با مخاطبان

با مخاطبان خود مشارکت کنید و از آنها بخواهید با یکدیگر و با شما مشارکت داشته باشند. بخشی از پادکست را میتوانید به شنیدن نظرات مخاطبان اختصاص دهید. برنامههای متنوعی برای تشویق آنها به مشارکت، در نظر بگیرید.

لذت بردن از ساخت پادکست

این مورد شاید عجیب به نظر برسد ولی باور داشته باشید تا زمانی که خودتان از پادکست و از ساختن آن لذت نبرید، نمیتوانید توجه مخاطبان را جلب کنید. کاری که از روی شوق و علاقه انجام شود، نتایج خیرهکننده و ارزشمندی دارد. از سر اجبار، پادکست نسازید. اگر به برنامهی هفتگی نمیرسید، آن را هر دو هفته یک بار منتشر کنید. ولی اطمینان حاصل کنید که در نهایت پادکستی ارزشمند تحویل مخاطبان میدهید و از همه بیشتر، خودتان از ساختن و گوش دادن به آن لذت میبرید.

شناخت موضوع

موضوعی که انتخاب میکنید، باید کاملا به آن اشراف داشته باشید. در مورد هر آنچه که خودتان در آن تبحر دارید، پادکست بسازید. مخاطبان میفهمند که شما در مورد تخصص خودتان حرف میزنید یا موضوع مورد بحث، اصلا جزو دانستههای شما نیست.

تمرکز بر موضوع

برای انتخاب موضوع، حسابی فکر کنید ولی وقتی به نتیجه رسیدید، بر همان موضوع تمرکز کنید. از اضافه کردن موضوعات بیربط به پادکستها، اجتناب کنید. این کار باعث رنجش بسیاری از مخاطبان میشود و حتی ممکن است آنها را از دست بدهید.

انتخاب عنوان مناسب

تصمیمگیری بین ذخیره کردن و گوش دادن به یک پادکست، یا پاک کردن و صرف نظر کردن از آن، فقط چند ثانیه است. چه چیزی باعث میشود که پادکستی توجه ما را جلب کند یا اینکه از آن صرف نظر کنیم؟

ربات اینستاگرام چیست؟
بیشتر بخوانید

آن چیزی که این تفاوت بزرگ را ایجاد میکند، عنوان پادکست است. اولین برخورد با هر پادکست، عنوان آن است. اگر عنوان، شما را جذب کند، گوش میدهید ولی اگر مورد توجه قرار نگیرد، احتمال اینکه برای آن وقت بگذارید، بسیار کاهش پیدا میکند.

واضح و روشن به مخاطب بگویید که عنوان پادکست و موضوع آن چیست. هرگز مخاطبان را با عنوان نادرست، گول نزنید

احترام به مخاطب

در تهیهی پادکستها، به مخاطبان خود از هر قشری که هستند، احترام بگذارید. دین، عقاید، نژاد، رنگ پوست واز جمله مواردی است که نباید مورد توهین و تمسخر واقع شود

5/5 ( 1 نظر )
برچسب‌ها, , ,

تیم ایده ال

بهترین آموزش های تولید محتوا

مشاهده پروفایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرای صدای گرم شما هستیم. برای ارتباط و مشاوره، با ما در تماس باشید:۷ ۴ ۵ ۴ ۸ ۲ ۲ ۲ ۱ ۲ ۰

درباره ما

محتوا ایده ال بزرگترین مجموعه تولید محتوا که شامل تولید محتوای شبکه های اجتماعی تولید محتوای ویدیویی, استراتژی تولید محتوا, مشاوره تولید محتوا, تولید محتوای سایت, تولید محتوای صوتی و پادکست, تولید محتوای نشریات و مجلات, مشاوره در حوزه مارکنیگ است .

ارتباط با ما

  • تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۲۲۲۸۴۵۴۷
  • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۹۱۵۴۸۶۶۲۳
  • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۱۰۵۲۳۷۸۶۷

اعتبار ما، افتخار ماست

ای نماد ستادساماندهی سرآمد