استراتژی چیست؟

زمانی که با درباره یک گروه، شرکت و یا موسسه فعال و موفق مطالعه میکنید احتمالا با کلمه استراتژی مواجه شدهاید. استراژی چیست که آنقدر مهم است که هر کسی موفقیت کسب و کارهای مختلف را در گرو آن میداند.

استراتژی (strategy) به برنامهای میگویند که برای دستیابی به یک یا چند هدف تنظیم میشود. در واقع استراتژی به چیدمان و تنظیم برنامهای  میگویند که راهکارهای رسیدن به اهداف و امکانات و منابع مورد نیاز برای آن را مشخص میکند.  به عبارتی دیگر استراتژی موقعیت فعلی کسب و کار و موقعیت نهایی آن را مشخص میکند و مسیر رسیدن به اهداف مورد نظر را نیز مشخص مینماید. استراتژی امروزه جزء ملزومات مورد نیاز برای هر کسب و کاری است و افرادی که میخواهند به موفقیت برسند باید برای اهداف خودشان استراتژی داشته باشند.

نقش استراتژی در کسب و کارها

استراتژی برای کسب و کارهای مختلف اهمیت زیادی دارد؛ طوری که موفقیت آنها تا حد زیادی به استراتژی بهکار گرفته شده بستگی دارد. استراتژی در هر کسب و کاری به بررسی اهداف کلی و دامنهی فعالیت آنها میپردازد و نقش پر رنگی در تصمیمگیری مسئولان و تهیه منابع مورد نیاز برای کسب و کار را دارد؛ چرا که در استراتژی تمامی مواردی اعم از تامین نیاز مشتریان، دستیابی به مزایای رقابتی، بهرهگیری از فرصتها و انتخاب محصولات مناسب مشخص شده و همینطور به مسیر فعالیت هر کسب و کاری جهت میبخشد.

مراحل استراتژی

استراتژی با توجه به فعالیت کسب و کار میتواند چند بخشی باشد؛ اما بهطور کلی به سه قسمت تقسیم میشود که عبارتند از:

اولین قدم: تعیین اهداف کسب و کار

همانطور که میدانید هر حرفه و شغلی به هدف نیاز دارد. در برنامه استراتژی اهداف اولیه و نهایی کسب و کار مشخص شده و آنها به ترتیب اهمیت آنها طبقه بندی میشوند. استراتژی باعث میشود هر مجموعهای اهداف کلی و اهداف جزئی خود را از یکدیگر جدا کند و مطابق با آنها عمل نماید.

دومین قدم: شناخت جایگاه کسب و کار

بهترین شبکه اجتماعی برای کسب و کار
بیشتر بخوانید

این که کسب و کارتان در چه جایگاهی از نظر برندسازی، فروش و سود قرار دارد میتواند تا حدودی مسیر را برای موفقیت نشان دهد. دومین قدمی که با استراتژی مشخص میشود؛ تعیین موقعیت فعلی کسب و کار در بازار فروش میباشد. پس از مشخص کردن اهداف، استراتژی به صاحبان کسب و کار کمک میکند تا بتوانند مشخص کنند در زمان کنونی در کجای بازار فروش قرار دارند.

سومین قدم: هدایت مجموعه

سومین بخش استراتژی، کنترل و هدایت سازمان برای رسیدن به اهداف مورد نظر است. در این قسمت استراتژی باعث میشود تا افراد و صاحبان کسب و کار بتوانند تصمیمات مهم خود را طراحی کرده و انجام دهند. به عنوان مثال در این قسمت مدیران و افراد میتوانند اقدامات و تصمیمات خود را شناسایی کنند و متناسب شرایط فعلی بازار آنها را انجام دهند یا انجام ندهند. در واقع این قسمت از دو بخش گفته شده اهمیت بیشتری در کسب و کارها دارد؛ چرا که در این قسمت تمام اقدامات منجر به عمل میشود که میتوانند بازخورد داشته باشند و صاحبان کسب و کار با بررسی بازدهی نهایی در صورت نیاز به تغییرات، آنها را ایجاد میکنند. انجام سه قدم استراتژی و به کارگیری آن نه تنها در کسب و کار بلکه در تمام جنبههای زندگی میتواند به شما برای جهت دهی مسیرتان کمک زیادی کند

5/5 ( 5 نظر )
برچسب‌ها, , , , ,

تیم ایده ال

بهترین آموزش های تولید محتوا

مشاهده پروفایل

2 دیدگاه برای “استراتژی چیست؟”

 1. من این مطلب رو هم خوندم نکته های خیلی خوبی گفته
  کم کم دارم طرفدار سایتتون می شم
  با تشکر

  1. سلام سرکار خانم
   باعث افتخار ماست که تونستم رضایت شما رو به دست بیاریم
   امیدوارم بتونم همیشه از محتوا ما راضی باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرای صدای گرم شما هستیم. برای ارتباط و مشاوره، با ما در تماس باشید:۷ ۴ ۵ ۴ ۸ ۲ ۲ ۲ ۱ ۲ ۰

درباره ما

محتوا ایده ال بزرگترین مجموعه تولید محتوا که شامل تولید محتوای شبکه های اجتماعی تولید محتوای ویدیویی, استراتژی تولید محتوا, مشاوره تولید محتوا, تولید محتوای سایت, تولید محتوای صوتی و پادکست, تولید محتوای نشریات و مجلات, مشاوره در حوزه مارکنیگ است .

ارتباط با ما

 • تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۲۲۲۸۴۵۴۷
 • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۹۱۵۴۸۶۶۲۳
 • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۱۰۵۲۳۷۸۶۷

اعتبار ما، افتخار ماست

ای نماد ستادساماندهی