مارکتینگ چیست؟

مارکتینگ Marketing یا بازاریابی را میتوان در یک جمله همسو کردن تمام امکانات و فعالیتها برای فروش بیشتر و کسب جایگاه بهتر در بازار معرفی کرد. بازار جایی برای انجام معاملات و مبادلات بالقوه است.

رکن اساسی مارکتینگ، نیاز و خواستهی مشتری است.

جنبههای مختلف مارکتینگ که باید به آنها توجه کرد

 • بازارگرایی

اولین رمز موفقیت مارکتینگ را میتوان توجه و گرایش به نیاز مشتری و بازار عرضه و تقاضا معرفی کرد.

 • بازارشناسی

قبل از انجام هر کاری، شناخت و داشتن دانش درمورد آن امر، ضروری است. برای شناخت بازار باید اطلاعات گردآوری، ضبط و بررسی شوند.

 • بازاریابی

برای یافتن مناسبترین و بهترین بازار باید جستجو انجام شود. منظور از مناسبترین بازار، جایگاهی است که کسب و کار مدنظر یا سازمان مربوطه در آن جایگاه حضوری موثر و موفق خواهند داشت.

 • بازارسازی

بازاریابان با بهکار بستن اصول و ابزاری که در دست دارند، درشرایط مختلف بازار برای کسب و کار یا سازمان مربوطه، جایگاه خواهند ساخت. به این معنا که با عواملی چون محصول، قیمت، توزیع و تبلیغ در بازار راه پیدا کرده و خدمات سازمان یا محصولات را معرفی میکنند.

 • بازارگردی

بازاریاب قبل از سایرین از تغییر و تحولات بازار خبردار میشود تا با استفاده از این آگاهی بتواند در زمینهی رقابت، مبادله و مشاهده در بازار حضور داشته باشد. سادهترین شیوهی بازارگردی، حضور در نمایشگاهها و بازدید از آنها است.

 • بازارسنجی

تحلیل موقعیت و اوضاع بازار در کنار مشاهده و بررسی خود با این مضمون که آنچه قبلا بودهاند، آنچه هستند و آنچه باید باشند را بازارسنجی میگویند. در واقع بازارسنجی همان ارزشیابی و سنجش فعالیتهای سازمان یا کسب و کار برای شناخت نقاط قوت و ضعف با توجه به شرایط بازار است.

 • بازارداری

حفظ کردن مشتریان کنونی و تبدیل آنها به مشتریان ثابت با تشویق و ترغیب به خرید را در مارکتینگ، بازارداری میگویند. از جمله فعالیتهایی که به منظور بازارداری صورت میگیرد آگاهی از رفتار مشتریان، ارتباط برقرار کردن با مشتریان، روانشناختی و جامعهشناسی و نظارت بر فعالیتها و برنامههای رقبا هستند.

 • بازارگرمی

انجام به موقع و درست تبلیغات و تشویق مشتری، آگاه کردن او، متفاعد کردن و در نتیجه خرید را بازارگرمی مینامند که در آن حتما باید از خلاقیت، نوآوری و ابتکار بهره برد تا با این شیوه بتوان بازارداری کرد.

 • بازارگردانی

مدیریت بازار یا بازارگردانی بهمنظور سازماندهی و اجرای امور، استراتژیها و برنامهریزیها برای ابعاد مختلف بازار انجام میشود. تمامی امور مربوط به برنامهریزی، اجرا و کنترل بر نحوهی انجام فعالیتها، بازارگردانی نامیده میشوند که بازارگردانی به تعریف مارکتینگ هم نزدیک است.

انواع روشهای مارکتینگ یا بازاریابی

بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ

اثر محتوا برای اینستاگرام و جذب فالوور بیشتر قسمت دوم
بیشتر بخوانید

ارزانترین، بروزترین و پرکاربردترین روش برای بازاریابی یا مارکتینگ، دیجیتال مارکتینگ است و بخش بزرگی از استراتژی مارکتینگ شرکتها به آن اختصاص داده شده است. در این روش از ابزارهای دیجیتال برای یافتن مخاطب و مشتری احتمالی، انجام تبلیغ و انجام پروسهی فروش استفاده میشود.

انواع روشهای دیجیتال مارکتینگ:

و

مارکتینگ یا بازاریابی حسی

در این روش حس مثبت حاصل از حضور برند در زندگی را برای مخاطب بهتصویر میکشند. در این شیوه ارتباطی دوطرفه میان برند و مشتری برقرار میشود که با آن تجربهای خاطرهانگیز و خوب را در ذهن مشتری ایجاد میکنند.

 • بازاریابی مستقیم

نوعی از مارکتینگ که در آن بدون واسطه با مخاطب هدف ارتباط گرفته میشود. از روشهایی مانند تماس تلفنی، فکس ویا تبلیغ در مجلات و تلویزیون استفاده میشود.

 • نتورک مارکتینگ

در سالهای اخیر این نوع بازاریابی بسیار رایج شده است. در این شیوه محصولات بدون تبلیغ و بدون واسطه فروخته میشوند. در این روش هم در ازای فروش و هم در ازای فروش از طرف افراد زیرمجموعه درآمد حاصل میشود.

 • بازاریابی صنعتی

فروش محصول یا خدمات یک شرکت به شرکت یا سازمانی دیگر را مارکتینگ صنعتی میگویند.

 • بازاریابی تلفنی

از روشهای کاربردی که همیشه از آن استفاده میشود. شامل مواردی مانند تبلیغ، فروش شخصی یا مستقیم و ترویج فروش است.

اصول مارکتینگ چه چیزهایی هستند؟

 • رضایت مشتری

رضایت مشتری اصل اول در مارکتینگ است.

 • بازار هدف

هیچ خدمت یا کالایی وجود ندارد که برای همهی افراد جامعه مناسب باشد. بنابراین باید بازار هدف کالا را قبل از انتخاب هر روشی مشخص کرد.

 • شناختن رقیبان

یکی از اصول مارکتینگ شناخت رقبا است. باید بدانید در چه نقاطی نسبت به رقیبان برتری دارید و یا از چه ابزاری باید استفاده کنید که نسبت به رقیبان متمایز شوید و از آنها جا نمانید.

 • برند سازی

از اصول اساسی مارکتینگ، برند سازی است. با این کار راه برای انجام بازاریابی احساسی باز میشود چراکه مخاطب باشنیدن نام برند تجربیات مثبت خود را بهخاطر آورد. تبلیغات با برندسازی بسیار موثرتر و گستردهتر خواهد شد.

پادکست مارکتینگ از رضا رشیدیان را از دست ندهید

5/5 ( 3 نظر )
برچسب‌ها, , , , ,

تیم ایده ال

بهترین آموزش های تولید محتوا

مشاهده پروفایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرای صدای گرم شما هستیم. برای ارتباط و مشاوره، با ما در تماس باشید:۷ ۴ ۵ ۴ ۸ ۲ ۲ ۲ ۱ ۲ ۰

درباره ما

محتوا ایده ال بزرگترین مجموعه تولید محتوا که شامل تولید محتوای شبکه های اجتماعی تولید محتوای ویدیویی, استراتژی تولید محتوا, مشاوره تولید محتوا, تولید محتوای سایت, تولید محتوای صوتی و پادکست, تولید محتوای نشریات و مجلات, مشاوره در حوزه مارکنیگ است .

ارتباط با ما

 • تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۲۲۲۸۴۵۴۷
 • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۹۱۵۴۸۶۶۲۳
 • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۱۰۵۲۳۷۸۶۷

اعتبار ما، افتخار ماست

ای نماد ستادساماندهی سرآمد