پادکست Podcast چیست؟

پادکست Podcast چیست؟

به محتوایی که به صورت فایل صوتی یا ویدئویی در فضای مجازی یا وبسایتها منتشر میشود و مخاطب به صورت آنلاین با مشترک شدن و یا با دانلود کردن میتواند آن را دیده و یا گوش کند، پادکست میگویند.

در حقیقت پادکست یک روش برای ارائه دادن محتوا به صورت صوتی یا تصویری است. این روش از جدیدترین و پیشرفتهترین راههای ارتباط با مخاطب است.

مزایای تولید پادکست چیست؟

بزرگترین مزیت آشکار پادکست استفاده در مواقعی است که امکان مطالعه کتاب یا متن را ندارید. مواقعی مانند رانندگی، پیادهروی، انجام امور روزمرهی منزل و در فضاهای شلوغ مترو و اتوبوس استفاده از پادکست بهترین گزینه است.

دومین مزیت پادکست را میتوان انتقال عواطف و احساسات با لحن کلام گوینده پادکست، دانست. همچنین جذابیت صدای گوینده، در مخاطب ایجاد علاقه و کشش خواهد کرد و به همین دلیل کسالت و سختی مطالعه متنهای طولانی را برطرف میکند.

با این روش امکان پیشرفت کسب و کار شما هم بسیار بالاتر میرود چرا که با تولید پادکست و محتوای صوتی تواناییها و ویژگیهای خود را برجسته میکنید. میتوانید سمینارها یا کنفرانسهای خود را هم به صورت پادکست ضبط کنید و در اختیار مخاطبان بیشتری قرار دهید. با این کار تبلیغات خوبی هم انجام دادهاید که باعث ایجاد مشتری از میان مخاطبان خواهد شد.

با توجه به امکان دریافت بازخورد مخاطبان و جوابدادن شما، ارتباط بهتر و صمیمیتری میان شما و مخاطبان بهوجود خواهد آمد.

این روش یک راه مناسب، ساده و کمهزینه برای انتقال محتوای تولیدی به سطح وسیعی از مخاطبان است.

آیا پادکست با رادیو متفاوت است؟

در نگاه اول از نظر جنس محتوای انتقالی، رادیو و پادکست مشابه بهنظر میرسد. اما تفاوتهای عمدهای میان این دو وجود دارد.

در بحث تولید محتوا، مدت زمان و تعداد پادکستهای شما بامحدودیت روبرو نیستند و دستتان باز است. اما در رادیو برای تولید محتوا زمان مشخصی به فرد داده میشود و برای همان مدت باید محتوا ارائه دهد. محدودیت بازهی زمانی برنامهی رادیویی به تعجیل و در نتیجه پایین آمدن کیفیت محتوا میانجامد.

از نظر زبان و مدت زمان پادکست انعطافپذیرتر است. رادیو به عنوان یک رسانهی ملی دارای قوانین و دستورالعملهای خاصی است که حتما باید رعایت شوند اما در تولید پادکست این مسائل وجود ندارد و دست تولیدکننده باز است.

از دید مخاطب، برای شنیدن پادکست اختیار بیشتری وجود دارد. مخاطب میتواند پادکستهای مورد علاقهاش را در ساعات آزاد خود گوش دهد اما برنامهی رادیویی زمان مشخصی برای پخش دارد که اگر در همان ساعت گوش داده نشود، از دست رفته است.

آیا برای استفاده از پادکست باید بهایی پرداخته شود؟

طراحی سایت بدون دانش فنی
بیشتر بخوانید

اکثر این محتواها رایگان هستند اما بعضی از آنها هم با قیمت بسیار پایینی عرضه میشوند.

استفاده از پادکست چگونه ممکن است؟

برای استفاده و گوش دادن به پادکست، نرمافزارهای مخصوصی روی گوشی و کامپیوتر نصب میشوند. این نرمافزارها با گرفتن نام و آدرس پادکست، به آدرسهای داده شده میروند و فایل صوتی جدید هرکدام از آدرسهای داده شده را روی سیستم دانلود میکنند. تنها با اتصال به اینترنت این روند بهصورت اتوماتیک انجام خواهد شد و بعد بدون نیاز به اتصال اینترنت میتوان به این پادکستها گوش داد.

ویژگیهای یک پادکست چه چیزهایی هستند؟

در یک پادکست ارائه محتوا، بر اساس تقاضای مشخص مخاطب و در زمان احساس نیاز او انجام میشود.

برای استفاده از پادکست لزوما نیازی به دسترسی داشتن به سیستم و کامپیوتر نیست.

محتوای پادکست را بعد از دریافت از اینترنت، میتوان بدون اینترنت و در حالت آفلاین هم استفاده کرد.

در تهیهی پادکست چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

قبل از ضبط پادکست باید متن آمادهای داشته باشید تا از هر دری سخن نرانید.

بهتر است پادکست مختصر باشد و شامل نکات مهم تا اینکه زمان آن زیاد باشد و مخاطب احساس کند پیامی برای دریافت وجود ندارد.

محتوای پادکست باید تمیز و حرفهای ضبط شود. برای ضبط و ایجاد پادکست از ابزراهای مناسب و حرفهای استفاده کنید. کیفیت صدا روی گوش مخاطب تاثیر دارد و اگر کیفیت بالا نباشد، کار شنیده نخواهد شد.

سعی کنید خودتان باشید و تقلید نکنید. سعی در تقلید صدا و صحبت در باب موضوعی که بر آن تسلط ندارید، سریعا به شنونده منتقل شده و او متوجه این موضوع خواهد شد.

کپیبرداری نکنید. تولید محتوا باید بهروز و جدید باشد چون مخاطب از محتوای تکراری کلافه میشود. یک پادکست منحصربهفرد حتما شنیده و با استقبال روبرو خواهد شد. پس سعی کنید در امر تولید محتوا خلاق باشید.

از موزیک برای تم و پسزمینه استفاده کنید نه به عنوان بخشی از محتوای کار.

5/5 ( 4 نظر )
برچسب‌ها, , , ,

تیم ایده ال

بهترین آموزش های تولید محتوا

مشاهده پروفایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرای صدای گرم شما هستیم. برای ارتباط و مشاوره، با ما در تماس باشید:۷ ۴ ۵ ۴ ۸ ۲ ۲ ۲ ۱ ۲ ۰

درباره ما

محتوا ایده ال بزرگترین مجموعه تولید محتوا که شامل تولید محتوای شبکه های اجتماعی تولید محتوای ویدیویی, استراتژی تولید محتوا, مشاوره تولید محتوا, تولید محتوای سایت, تولید محتوای صوتی و پادکست, تولید محتوای نشریات و مجلات, مشاوره در حوزه مارکنیگ است .

ارتباط با ما

  • تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۲۲۲۸۴۵۴۷
  • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۹۱۵۴۸۶۶۲۳
  • پشتیبانی تلگرام: ۰۹۱۰۵۲۳۷۸۶۷

اعتبار ما، افتخار ماست

ای نماد ستادساماندهی سرآمد